Przejdź do treści

O nas

Historia powstania naszego Ośrodka rozpoczyna się jeszcze przed II wojną światową, kiedy to tereny dzisiejszej stajni nosiły nazwę „Lukasyna”. Ówcześnie było to gospodarstwo rolne należące do rodziny Hrabiego von Weltschek, którego grób znajduje się na pobliskim cmentarzu w Łabędach. Po wojnie podzieliło los wszystkich okolicznych gospodarstw rolnych i zostało przekształcone w PGR. W tamtym czasie na terenie dzisiejszego Ośrodka hodowane było bydło.

Po przemianach gospodarczych w grudniu 1993 roku wprowadziliśmy się do byłej obory wraz z sześcioma końmi: Madrasem (który przeżywszy ponad 30 lat odszedł wiosną 2014 roku), Maksem, Kolorado, Aleksą, Doksą oraz Siwą. Stajnia przekształciła się w ośrodek jeździecki. Jak to zwykle bywa początki nie był łatwe. Budynki wymagały generalnego remontu, a gospodarstwo musiało zostać przygotowane pod wymagania ośrodka jeździeckiego.

Po dostosowaniu stajni wpierw powstała mała kryta ujeżdżalnia oraz namiot pełniący funkcję hali. Następnie powstał lonżownik, który później został zadaszony, oraz karuzela. W 2000 roku doktor Paweł Golonka otworzył u nas Prywatny Szpital dla Koni.

Ponadto zajmujemy się również hodowlą koni sportowych i możemy się szczycić ich licznymi sukcesami sportowymi. Konie naszej hodowli to m.in.: Golden Garden, Gandalf, Granulka, Gawrosz i wiele innych.

Równocześnie z rozwojem ośrodka, rozwijał się sport. Pierwotnie amatorski, a z czasem profesjonalny. Idealnym przykładem jest Dobrosława Janasik, która w 2014 roku odbyła swoje pierwsze starty w klasie C w konkursach skokowych. Co roku nasze zawodniczki uczestniczą w Akademickich Mistrzostwach Polski uzyskując bardzo wysokie noty zarówno w skokach, jak i ujeżdżeniu.

Aktualnie w naszej stajni przebywa gros koni rekreacyjnych, sportowych oraz prywatnych. Jednocześnie planowane są coraz to nowsze inwestycje mające na celu podniesienie prestiżu naszego ośrodka